Na Zemi to žije

Týždeň na „USA road trip“

main

Na Zemi to žije

Týždeň na „USA road trip“

„USA road trip“ je samostatná cestovateľská kategória. Niektorí z vás ho už absolvovali, niektorí sa ešte len chystajú a niektorí o ňom zatiaľ snívajú. Kto už videl, môže porovnať, kto sa len chystá, môže načerpať inšpiráciu a kto ešte len sníva, sa možno presvedčí, že to môže byť reálny sen.

Poviem vám niečo o tom mojom, ktorý sa konal v júni minulého roka.

Na začiatok však k vízovej situácii. Ak idete do Ameriky len na výlet kratší ako 90 dní a nechystáte sa pracovať (alebo aspoň nie legálne 😉 ), víza v podstate ani nepotrebujete. S USA máme totiž tzv. bezvízový styk. Presný názov je ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Jediné, čo musíte urobiť, je mať biometrický pas, vyplniť elektronický formulár, odporúča sa aspoň 72 hodín pred vycestovaním a zaplatiť 14 dolárový poplatok.

Pri vypĺňaní formulára budete taktiež potrebovať adresu v USA, kde budete ubytovaní. Ja som svoje ESTA potvrdenie dostala jeden deň po podaní žiadosti. Povolenie je platné dva roky a môžete do USA vycestovať opakovane, nesmiete však prekročiť spomínaných 90 dní počas jednej cesty a v jednom roku to nemôže byť viac ako 9 mesiacov.

Ďalším dôležitým bodom je mať letenku naspäť, pretože keď dorazíte do USA, úradník na letisku si ju od vás vypýta, ako dôkaz, že sa nechystáte v krajine zostať. Taktiež si môžu vypýtať ESTA potvrdenie, takže je fajn ho mať u seba.

Keď som ja prvý krát vyrazila navštíviť môjho Davida v San Franciscu, úradník na letisku mi dal svojimi otázkami celkom zabrať. To však bolo prvý aj posledný krát a povedala som, že idem navštíviť priateľa, takže som asi potenciálne nebezpečná dievka na vydaj.

Okrem toho som sa nikdy nestretla s ničím problémovým. Ak máte ESTA, letenku späť a normálne vysvetlenie, prečo prichádzate, všetko by malo byť ok. Ak máte viac otázok o ESTA, pokojne mi napíšte na mojom Instagrame, alebo mi pošlite mail a ja rada pomôžem.

Za posledných pár rokov išli ceny za letenky do Ameriky neuveriteľne dole. Letenku do USA a späť teraz kúpite okolo $300.

Na náš trip sme vyrazili v júni, takže počasie bolo úplne super a väčšinu času sme kempovali. Svoj stan si v USA môžete postaviť skoro kdekoľvek, ak sa držíte mimo parkov. Ak si postavíte stan napríklad v národnom parku, pravdepodobne sa pri vás pristavia strážcovia parku a pravdepodobne dostanete pokutu.

 Raz sme rozložili naše hniezdočko uprostred lesa Redwood, ktorý je známy obrovskými sekvojami. Neboli sme si istí, či tu môžeme stanovať, ak je toto miesto označené ako les a nie park. Samozrejme to v poriadku nebolo. Uprostred noci sa k nám priblíži dvaja strážcovia s baterkami a ja som skoro zomrela od strachu.

David bez nohavíc ani nemohol vyliezť zo stanu a tak sa zahral na vystrašeného Slováka, ktorý nevedel, že to nie je ok. Vyviazli sme bez pokuty a dokonca sme mohli zostať, pretože všetky kempové miesta boli plné. Nie som si však istá, či by som to chcela ešte niekedy v živote riskovať, predpokladám, že nie každý strážca je taký milý, ako ten náš.

Tak a teraz už konečne zoznam toho najlepšieho, čo sme videli, alebo aspoň toho najlepšieho pre mňa. Naša prvá zastávka bolo Las Vegas. Toto miesto nemusím predstavovať asi nikomu.

Po asi 10 hodinovej jazde sme dorazili  uprostred noci a mali sme len túto noc, takže to bolo trošku náročné, no stálo to zato. Las Vegas je presne také, ako ho vidíme vo filmoch.

Neuveriteľne vysvietené a živé. Las Vegas Strip je známa ulica, kde sa nachádzajú tie najznámejšie hotely a kasína, je teda fajn ubytovať sa niekde v okolí.

Ceny ubytka v Las Vegas sa tiež celkom dajú, v tom množstve hotelov nájdete každú cenovú kategóriu. Nie som veľký hazardér, cítim sa zle za každý prehratý dolár, no tie možnosti tu by dostali každého.

Čo ma pozitívne prekvapilo je, že keď hráte v kasíne, dostanete drinky zadarmo, takže vás tá prehra aspoň toľko nemrzí. Mesto plné hazardu, rozkoše, zábavy a šialenej atmosféry musí dostať každého.

Naozaj vtipný moment bol druhý deň, keď som sa išla vyfotiť k slávnemu nápisu pri vstupe do mesta  a tam bola rada na fotku.

Ja som si vystačila aj s fotkou bokom, už ten fakt, že sa fotíte s nápisom s názvom mesta je asi trošku vtipný, no ešte aj čakať v rade kvôli tomu, bolo na mňa trošku príliš.

Našou ďalšou zastávkou bola priehrada – Hoover Dam. Leží na rieke Colorado na hranici štátov Arizona a Nevada. Je pomenovaná po prezidentovi Hooverovi a začala sa stavať v čase Veľkej hospodárskej krízy. Hovorí sa o nej ako o pomoci pre ľudí v týchto ťažkých časoch.

Na druhej strane sa tu však počas stavby konali aj nepokoje, z dôvodu podmienok pre pracovníkov, takže ťažko povedať. Musím však povedať, že ide o ohurujúcu stavbu a určite stojí za pozretie.

Slávny Grand Canyon. Bol vytvorený už spomínanou riekou Colorado v severnej Arizone a je presne taký ohurujúci, ako by ste čakali. Keď stojíte na okraji hlbokej priepasti, ktorá nekončí a vidíte tie monumentálne skalné útvary, cítite sa ako v magickom svete. Ja som sa toho výhľadu nemohla nabažiť. Ide možno o typické turistické miesto, veď ho každoročne navštívi okolo 5 miliónov ľudí.  Odporúčam vidieť.

Ďalším zaručeným „must see“ je Horseshoe Bend. Ide o tvarovaný skalný útvar obkolesený vodou, ktorý pripomína konskú podkovu.

Výhľad je naozaj čarovný a je celkom zábava pozorovať všetkých tých turistov, ktorí bažia po fotke, no sú zdesení postaviť sa na okraj útesu kvôli výhľadu. Toto miesto sa nachádza v blízkosti jazera Powell, ktoré je v týchto horúčavách príjemných osviežením.


Len krátkou zastávkou bolo pre nás Devil’s Garden v Národnom Parku Escalante. Koho vidíte vy? Ja, Trumpa.

O Escalante. Keď sme plánovali tento výlet, myslela som si, že určite musíme navštíviť Antelope Canyon. Sýto oranžovou farbou sfarbené skaly boli niečo, na čo som sa tešila najviac.

Potom sme zistili, že toto miesto je súčasťou indiánskej rezervácie a účtujú si okolo 60 dolárov na osobu za vstup, kde ste súčasťou veľkej skupiny. Plus túto rezerváciu je potrebné urobiť vopred.

Ten deň sme stretli v supermarkete trojicu Čechov, ktorí mi povedali, že keď sa vydáme do Escalante parku, nájdeme veľmi podobné miesto, kde sa však neplatí žiadne vstupné

Povedali mi však len Escalante Canyon a to bolo všetko. Hodila som to  do navigácie a vyrazili sme. Môžem vám povedať, že toto bol jeden z najdesivejších zážitkov v mojom živote. Stratili sme sa na celý deň uprostred púšte, kde sme nemali signál na telefón a cesta bola taká hrozná, že som si každú chvíľu myslela, že sme zdevastovali auto.

Naozaj som si nebola istá, či toto prežijeme, no nejakým zázrakom sme sa z toho dostali a objavili sme spomínané Escalante Canyons, ktoré boli naozaj zadarmo, totálne bez ľudí a nádherné.

Antelope som nenavštívila, takže nemôžem porovnať, no musím povedať, že sme si naozaj užili tú atmosféru, keď sme tieto magické miesta mohli preskúmať úplne súkromne, neboli sme súčasťou skupiny desiatok turistov a nebol tam nikto, kto by nám povedal, kde môžeme ísť a kde nie.

Len malá rada na záver, ak pôjdete, dajte si do navigácie konkrétny názov, napríklad Spooky and Peek-a-boo Slot Canyons, pretože tá časť s blúdením naozaj nebola až taká sranda.

V Escalante parku je aj Escalante Natural bridge, obrovská skala, ktorá vyzerá ako most. Čo sme si však užili naplno bola spiatočná cesta, pretože sme sa vybrali naspäť riečkou, ktorá vedie popri chodníku. Nestretli sme ani živú dušu. A nebojte sa, bolo to úplne v pohode, počas tej cesty som videla vo vode iba troch hadov. 😉

Na záver sme ešte zastavili v Bryce Canyon National Park. Tento park sa nachádza v štáte Utah. Výhľad je opäť ohurujúci, pretože park je tvorený stovkami pieskovcových skalných veží.

Môžete si vybrať viacero možností na túru, naša bola naozaj oddychová, zvládli sme to v žabkách. Profi americký turisti, vybavený ako na prejdenie polovice USA, si na nás samozrejme ukazovali, no naozaj to nie je nič náročné.

Toto bol výber pre mňa najkrajšieho, čo sme za ten týždeň videli. Oblasť však ponúka oveľa viac…

Tak čo, už otvárate stránku s ESTA a plánujete ten váš „roadtrip”?

Autor – @lenka’s chronicles

Pridaj komentár