Na Zemi to žije

„Na ulici sa na nikoho neusmievaj, budú myslieť, že si blázon“. ŠVÉDSKO

main

Na Zemi to žije

„Na ulici sa na nikoho neusmievaj, budú myslieť, že si blázon“. ŠVÉDSKO

Tento článok je venovaný všetkým, ktorých zaujíma, ako prežiť v tejto studenej krajine na severe Európy, ale aj všetkým tým, ktorých dúfam presvedčím, že sa sem oplatí aspoň raz v živote pozrieť.

pexels-photo

Švédsko je pre Slováka obrovská krajina, no Švédi o sebe radi hovoria ako “small country”. Bude to asi tým, že pri rozlohe takmer 450 000 km2 ich tu žije ani nie 10 miliónov. Väčšina obyvateľov žije v okolí Štokholmu a na juhu Švédska, kde sa nachádza aj môj druhý domov – rozprávkové mestečko Lund.

Známy je najmä tým, že sa tu nachádza najväčšia švédska univerzita, ktorú navštevuje takmer 48 000 študentov z celého sveta. Takže si pokojne predstavte mesto plné mladých ľudí, domáci sú tu vlastne v menšine a z každého konca ulice počuť iný jazyk. Ale o tom rozprávať nechcem, podstatní sú tu tí pekní blonďaví ľudia, ktorým cudzinec nerozumie ani slovo.

changing-of-the-guard-377910_1280

Som Švéd

Zbožňujem stereotypy. Myslím, že sú úplne neškodné a existujú pre každý národ, takže si nemáme čo závidieť ani vyčítať. Tie najznámejšie o Švédoch a Švédsku sú zrejme:

vzhľad a la Barbie a Ken: blonďaví, modrookí, vysokí, krásni,

– utopistická spoločnosť, kde sú všetky štátne služby zadarmo a vláda sa postará o každý váš rozmar,

– “the sing-song language”,

– Švédi a alkohol (samostatná kapitola) má zhruba milión podôb od švédskych policajtov      zamestnaných na záchytke až po Švédov padajúcich do dánskych vôd po prepitej noci,

– depresia, lebo je tu proste taká zima a tma, že sa tomu nedá vyhnúť,

– Švédi sú rezervovaní a tak hrozne hanbliví, že žiadny kontakt nie je možný…až kým nedostanú drink…a potom nikto nevie, ako to dopadne, ale ak budeme nasledovať stereotypy,  tak pravdepodobne v posteli.

Lund-old-town-cover

hospital-751263_640

Po príchode som dostala rady typu: „na ulici sa na nikoho neusmievaj, lebo si budú myslieť, že si blázon“, „v autobuse si nesmieš k nikomu prisadnúť, ak ešte ostalo aspoň jedno dvoj-sedadlo prázdne“ alebo „vo výťahu v žiadnom prípade nezdrav spolucestujúcich“. A tak by sa dalo pokračovať, ale výzva prichádza v momente, keď sa rozhodnete tieto všeobecné polopravdy prekonať a nedovoliť im ovplyvniť názor na ľudí, ktorých tu stretnete.


Naozaj mi raz po nástupe do výťahu ušlo nevinné „dobre ráno“ a výsledok bol, že osadenstvo výťahu sa mlčky pozeralo na špičky svojich zasnežených topánok…ale na ulici sa mi mnohokrát stalo, že úsmev opätovali, najmä starší ľudia. Čo si mysleli, to neviem, ale nevyzerali, žeby ma radili medzi šialených. Takže asi záleží koho a kde stretnete. A možno budete naozaj príjemne prekvapení.

sunnana-harbour-2914368_1280pexels-photo-712031

Mala som možnosť zažiť Švédsko na vlastnej koži už niekoľkokrát, a aj keď je možno ni pravdy na tom, čo sa o tejto krajine hovorí, môžem vám sľúbiť, že sa dá zažiť aj pravý opak. Keď ide o zábavu, tak s tou to Švédi vedia.

Cez týždeň si žijú títo vysokí, modrookí, bohatí ľudia vo svojich krásnych farebných domčekoch zariadených nábytkom z IKEA, a ak sa práve do práce nevezú na bicykli, určite majú auto značky Volvo. Ale ako náhle v piatok odbijú štyri hodiny, pracovať už nenájdete nikoho. Švédske reštaurácie a podniky v piatok ponúkajú takzvaný „after work“, keď si kúpite hocijaký nápoj a máte zadarmo bufet.

stockholm-1970608_1280

Vzhľadom na ceny potravín,  je tento deň obľúbený najmä medzi študentmi. A keď už sú všetci dobre napapaní, môže sa vyraziť na párty. Predtým samozrejme nikdy nezabudnite utekať do Systembolaget (jediné miesto, kde vo Švédsku dostanete alkohol, ale pozor, je otvorený len do šiestej, takže sa vám ľahko môže stať, že ostanete nasucho).


Každá dobrá študentská párty sa začína na izbe alebo na byte pre-party, pokračuje v klube, z ktorého sa dá odskočiť na middle-party a končí after – party,  keďže z dodnes nezistených príčin sa všetky diskotéky končia najneskôr o druhej, keď vypnú hudbu, zažnú svetlo a zaželajú vám dobrú noc. Nikto sa však nenechá vyviesť z miery a pokračuje v zábave podľa vlastného gusta.

pexels-photo-341858

Aby som vyvrátila, že títo ľudia sú chladní a nepriateľskí, spomeniem príhodu z tamojšieho baru, keď sme sa už naozaj neviem ako dali do reči so štyrmi Švédmi v strednom veku a skončilo to pri pozývaní na drink, fotkami a videami rodín, detí a vnúčat, vymieňaním emailových adries a prísľubom pravej švédskej večere, (ktorá ako inak pozostáva z mäsových guliek, zemiakovej kaše a brusnicového džemu) v pravej švédskej domácnosti.

landscape-2645450_1280 sweden-853150_1280

Čo sa zimy a tmy týka, v zime je zima, v noci tma…kým ste na juhu Švédska, extrémy nepociťujete, zhoršuje sa to smerom na sever. Ale treba pripomenúť, že v lete slnko nezapadne vôbec a svetla si užijete, že nebudete môcť spávať. Švédom zima ale zjavne nevadí, kým priemerný Slovák má na sebe 4 vrstvy, domáci Švéd si prehodí bundu, ktorú sa neobťažuje zapnúť, čiapku len v prípade, že je pod mínus 10 a na bicykli sa brodí snehom akoby o nič nešlo.


A ešte v jednom sa od nás líšia…reflexné vesty! Milujú ich a sú v nich všade, na bicykli, na koni, na lodi, bežci, aj tí, čo len venčia psa…mám podozrenie, že v nich aj spávajú. A ak nie vesta, tak pásik, nálepka, prívesok, hocičo čo žiari v tme, najlepšie tak 5-6 kusov musí byť. Bezpečnosť na prvom mieste.

the-swedish-flag-2975686_1280 pexels-photo-421759

Učebnica švédčiny pre začiatočníkov je krásna knižka. Majú iba tri pre našinca nezvyčajné  písmenká (ö, å, ä), ale vedia s nimi pracovať tak, že to chvíľkami skutočne pripomína čínštinu. Dialógy v knižke však naozaj stoja za to.


Natrafíte na vety typu: „prosím ťa, podaj mi vodku“ a ani tu sa nevyhnete pesničkám…už som sa naučila aspoň tri, v ktorých sa, ale samozrejme pije, takže v strede textu je pauza na „Skål!“ (švédske nazdravie) a spieva sa ďalej. Preto som sa skoro vôbec nečudovala, keď náš profesor vytiahol počas hodiny z ničoho nič ukulele a začal spievať. Tomu sa hovorí študijná atmosféra. Jedného dňa nás možno privíta dobrou švédskou Absolutkou. 🙂

pexels-photo-434549 24h6ccK

 Dúfam, že vám neostala veľká zima s pozdravom Daniela Nezičová.

Photo – Pixabay

One comment

  • Tajana Éowyn Hevesiová

    8. decembra 2017 at 11:29

    Pekný článok, tiež som žila chvíľu v Lunde a fotky mi vracajú spomienky na parkoviská pre bicykle, automatické dvere a večere s pesničkami… ešte by som spomenula Nationer a fiku 🙂 A Švédov, ktorí sa chceli rozprávať po anglicky, napriek tomu, že som sa s nimi rozprávala celkom slušne po švédsky. 😀 A učitelia s ukulele… nebol to náhoodou Fredrik?
    Zaujímavé bolo to, že tam naozaj bolo viac bledých blonďavých ľudí než tu, ale zase aj tých tmavších, a častokrát práve to boli Švédi :D. Kopec blonďákov boli totiž Nemci a Holanďania. Niektorí známi hrávali hru “spot the German” a išlo im to dosť dobre :D.

    Reply

Pridaj komentár