Cooltúra

Kontroverzný film Pozemštan

main

Cooltúra

Kontroverzný film Pozemštan

Scifi odohrávajúce sa v jednej miestnosti a bez špeciálneho efektu ?

Čo keby človek z doby mladšieho paleolitu prežil až do súčasnej doby? 140 storočí. Rovnako ako divadelná hra aj  film stojí na konverzácii , ktorá je pútavá a napínavá. John rozpráva tajomné príbehy zo svojej histórie skvelému publiku, ktorým sú jeho kolegovia z univerzity – antropológ, archeológ, kresťan a psychológ. Samozrejme medzi nimi sedíte aj vy a s úžasom sledujete túto intelektuálnu, emóciami nabitú,  historicko-geografickú slovnú prestrelku.

the-man-from-earth

Može John svoj príbeh dokázať? Môžu mu to kolegovia vyvrátit?  Ako by človek z prehistorickej doby dnes vyzeral? Čím by bol? Čo všetko by dokázal povedať o histórii Zeme? Ako to prežíval a ako vníma sám seba? Ako vidí vývoj ľudí, ich vzťahy, civilizácie ako takej? S akou významnou osobnosťou sa stretol? Stal sa on takouto z dejín známou osobnosťou? V podstate na každú vec čo ma v priebehu pozerania napadla, a to som nevedel do čoho sa púšťam, sa tu téma rozobrala aj keď len okrajovo, no o to viac toho ostalo na premýšľanie.

filmpolice-john-oldman-the-man-from-earth

Samozrejme, že netreba brať celú záležitosť doslova (mám na mysli práve tú časť o Kristovi), ale ak človek číta medzi riadkami, dostane sa mu naozaj zaujímavých (kontroverzných) myšlienok o celom priebehu  ľudskej existencie. Niekedy boli pre mňa myšlienky tak zaujímavé a tak nahustené, že som si film musel posúvať dozadu a počúvať.

Každopádne veľmi originálna snímka nakrútená v podstate za honoráre hercov s rozpočtom  okolo 200 000 dolárov si určite odložím medzi inšpiratívne diela. Film je určený pre náročnejšieho diváka.

Ukážka z filmu – Pozemštan (MAN OF EARTH)

autor –  Peter P.

Pridaj komentár