CooltúraHudba

Jedna z najlepších hip-hopových skupín vystúpi na Slovensku

main

CooltúraHudba

Jedna z najlepších hip-hopových skupín vystúpi na Slovensku

Na Pohode 2019 vystúpia legendárni The Roots.

Ich živé vystúpenia sú považované za vôbec najlepšie v rámci žánru, no pre povinnosti v The Tonight Show Starring Jimmy Fallon sú pomerne exkluzívnou záležitosťou.

Pravidelne hrávajú akurát tak na vlastnom festivale The Rooots Picnic v rodnej Philadelphii. Ten je našťastie každoročne v júni, a tak Questlove, Black Thought a spol. predstavia svoj organický hip-hop jazz aj na trenčianskom letisku.

The Roots založili ešte koncom osemdesiatych rokov spolužiaci z umeleckej strednej školy bubeník Ahmir „Questlove“ Thompson a rapper Tariq „Black Thought“ Trotter.

Partia pouličných muzikantov často menila názvy, kým sa ustálili na The Square Roots, no aj to nie nadlho, nakoľko podobné meno už mala miestna folková kapela, a tak ostalo len The Roots.

Ku kapele sa pridal Malik B. a basák Leonard „Hub“ Hubbard. Pod heslom „doma nikto nie je prorokom“ sa presťahovali do Londýna, kde vydali debut Organix. Následne ich podpísalo vydavateľstvo DGC/Geffen, s ktorým vydali prvý album v USA Do You Want More?!!!??!. Ten im otvoril dvere na Lollapaloozu či Montreux Jazz Festival.

Definitívny zlom v kariére im priniesol album Things Fall Apart.Ten sa dostal až na 4. miesto hitparády Billboard 200, pričom singel You Got Me s Erykah Badu získal Grammy. Pitchfork mu v retrospektívnej recenzii udelil hodnotenie 9,4/10. Autor Marcus J. Moore píše, že album bol zlomovým bodom v ich kariére, kedy pochopili, akou kapelou môžu byť, pričom jeho výrazné témy i eklektický mix zvukov rezonujú dodnes.

Koncom roka 2001 hrali ako sprievodná kapela počas live nahrávky MTV Unplugged koncertu rappera Jay-Z. Ten zaradil portál DJ-Booth venujúci sa rapu a hip-hopu na druhé mesto historického rebríčka najlepších live hip-hopových albumov slovami: „Dalo by sa očakávať, že nebude úplne jednoduché len tak preložiť čokoľvek z Jay-Z-ho diskografie do živého prevedenia, no The Roots nie sú hocijaká kapela.“

Ten istý portál bez váhania zaradil na prvé miesto spomínaného rebríčka live nahrávku The Roots Come Alives jednoduchým uvedením: „Asi neprekvapí, že najlepšia live kapela v histórii hip-hopu nahrala najlepší live album daného žánru (len pre doplnenie na štvrtom mieste skončil Kanye West a na druhom Lauren Hill).“

Aktuálne pracujú na albumeEnd Game, na ktorý mali už v roku 2017 zložených takmer 300 piesní. Vyjsť by mal v roku 2019, a tak ho snáď medzi prvými budú môcť počuť aj návštevníci festivalu Pohoda.

zdroj – pohodafestival.sk

Pridaj komentár